خرید سیسمونی با کیست؟

تهیه سیسمونی یک رسم پسندیده و خوشایند است که از گذشتگان برای ما به یادگار مانده است. هدف از تهیه و خرید سیسمونی فراهم کردن ضروریات و لوازم مورد نیاز نوزاد، قبل از تولد او است. اما به‌راستی وظیفه تهیه سیسمونی بر عهده چه کسی است؟

 • خرید سیسمونی با کیست؟
 • خرید سیسمونی با دختره یا پسر؟

این مطلب برای پاسخ به این قبیل سؤالات نوشته شده است. با من همراه شوید تا با سفر به گذشته و بررسی رسوم ساده و دلنشین آن دوره، و مقایسه تهیه سیسمونی در زمان گذشته با امروز، شما را با این سنت آشنا کنم.

در آخر نیز برای اینکه خرید ایده‌آلی داشته باشید؛ لینک مطالبی را برای معرفی و خرید اقلام ضروری سیسمونی قرار داده‌ام تا با تضمین بهترین قیمت از بهترین و مطمئن‌ترین برند‌های جهان خرید کنید.

مطالبه قانونی سیسمونی! خرید سیسمونی با دختره یا پسر؟

خرید سیسمونی با دختره یا پسر؟

به دوش کشیدن وظیفه سنگین و گران تهیه سیسمونی، برای خانواده دختری که به‌تازگی از زیر بار مخارج سنگین خرید جهیزیه کمر راست کرده‌ است، آسان نیست! البته خانواده پسر هم در مراسم جشن عروسی، کم خرج نکرده‌اند.

پس واقعاً وظیفه خرید سیسمونی با کیست؟ مسئله‌ای که بعضی خانواده‌ها برای پیدا کردن پاسخ درست و منطقی برای آن، بحث دارند.

ما منکر نیت خیر‌خواهانه گذشتگان مبنی بر ایجاد این سنت نیستیم که برای کمک به والدینی که تجربه‌ای از بچه‌داری ندارند این رسم را بنا کرده‌اند. اما اگر آن‌ها فهرست طولانی و قیمت بالای لوازم نوزاد و البته میزان توقعات ناشی از چشم‌ و هم‌چشمی این روزها را پیش‌بینی می‌کردند، مسلماً در ایجاد این سنت تجدیدنظر می‌کردند!

این موضوع آنجایی قابل تأمل می‌شود که در اخبار می‌شنویم پدر نوزادی با اطلاع از اینکه خانواده دختر قصدی برای تهیه سیسمونی نوه خود ندارد، بسیار مدعی و عصبانی شده و حتی تصمیم می‌گیرد از طریق قانون، برای گرفتن سیسمونی از خانواده دختر اقدام کند!

غافل از اینکه این پدر باید بداند:

بر اساس قانون؛ تأمین کلیه مخارج همسر و فرزندان که به عنوان نفقه از آن نام برده می‌شود، برعهده مرد است. درنتیجه پدر نوزاد وظیفه تهیه مایحتاج او را دارد.

بنابراین اجبار قانونی برای فراهم کردن لوازم سیسمونی توسط خانواده دختر وجود ندارد و درصورتی که خانواده دختر بر اساس رسم‌ و‌ رسوم، تهیه سیسمونی را بر عهده بگیرند،به عنوان هدیه است و بهتر است خانواده پسر اعتراضی نسبت به کمی و کاستی لوازم خریداری شده نداشته باشند.


در کل با شرایط اقتصادی که این سال‌ها در کشور شاهدش هستیم نباید زیاد در قید و بند رسومی که مرتبط با هزینه کردن هست باشیم و بهترین کار کمک کردن به هم برای فراهم کردن شرایط بهتر هست.

در ضمن وقتی زوجی قصد بچه دار شدن می‌کنند یقینا به‌فکر هزینه های جانبی هم هستند و دلخوش خرید سیسمونی نباید باشند 😉

سرگذشت سیسمونی از گذشته تا امروز

در گذشته، محور زندگی مردم بر پایه سادگی و بدون آلایش بود و هنگام تهیه سیسمونی نوزاد، تنها ضرورت و کارایی لوازم را مدنظر قرار می‌دادند.

پس از ماه ششم، خانواده دختر لوازم مورد نیاز نوه خود را خریداری می‌کردند و به عنوان هدیه و چشم‌روشنی برای آن‌ها می‌بردند. این هدیه در راستای کمک به زوج‌های جوان برای بهبود زندگی و بزرگ‌تر کردن خانواده آن‌ها بود.

برای دیدن سیسمونی، از همان زمان، رسم بوده که تعدادی از افراد خانواده دختر و پسر، جمع می‌شدند و به بهانه دیدن لوازم، دور هم خوش می‌گذراندند. امروزه هم این سنت وجود دارد، اما بعضی از زوج‌های جوان تمایل دارند جشن سیسمونی مفصلی تدارک ببینند.

[مطالعه بیشتر: جشن سیسمونی یا بیبی شاور (Baby shower)]

لوازم سیسمونی در گذشته شامل چه چیز‌هایی بوده است؟

رختخواب سنتی مخصوص نوزاد، قنداق، شیشه شیر، چند دست لباس به همراه کلاه، گهواره چوبی، دستمال نخی و کهنه، مشمع، تشکچه، جغجغه، تیله و مهره و عروسک

اما هم‌اکنون سنت‌های ساده و دلنشین قدیمی تهیه سیسمونی، جای خود را به لوازم لوکس و لاکچری داده است.

در دنیای مدرن امروزی همواره شاهد اضافه شدن کالایی جدید به فهرست لوازم سیسمونی هستیم. کالا‌هایی که با ظاهر زیبا و جذاب هر شخصی را مشتاق خرید آن‌ها می‌کند. به‌خصوص افرادی که درگیر زرق‌و‌برق و تجمل شده‌اند، بر خرید این لوازم بیشتر اصرار دارند. صرفه‌نظر از قیمت بالای این لوازم، آیا به راستی این وسایل کاربردی هستند؟

خرید سیسمونی نوزاد قبل از تولد، سبب می‌شود بدون نگرانی از بابت در دسترس نبودن لوازم نوزاد حین نیاز به آن، با خیالی آسوده به استقبال دلبندتان بروید.

اما هنگام خرید، باید به میزان بودجه، مکان در دسترس برای قرارگیری و ضرورت و سودمندی لوازم توجه داشته باشید تا متناسب با نیاز، هدفمند و به دور از اسراف خرید کنید.

نکات قابل تأمل قبل از تهیه سیسمونی

خرید سیسمونی با کیست
 • چک لیست خرید سیسمونی تهیه کنید.
 • از خرید لوازم غیرضروری و یا لوازمی که تنها به مدت کوتاهی کارایی دارند، بپرهیزید.
 • پس از تعیین جنسیت، چند ماه زود‌تر از موعد زایمان خرید را شروع کنید.
 • متناسب با فضای اتاق کودک خرید کنید.
 • متناسب با میزان بودجه‌ای که دارید خرید کنید.
 • حین خرید به کیفیت، ایمنی و استاندارد بودن سیسمونی نوزاد توجه کنید.
 • بدون در نظر گرفتن واکنش دیگران بابت میزان خرید، اجناس با دوام را از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.
 • رفتار‌های شما ممکن است فرهنگ اشتباهی را در جامعه ایجاد کند، درنتیجه لوازمی که می‌خرید نباید جنبه فخر‌فروشی و تجمل‌گرایی داشته باشد.
 • به این موضوع توجه کنید که ممکن است؛ خانواده‌هایی که از قشر پایین جامعه هستند، قدرت خرید سیسمونی مفصل را نداشته باشند و مورد طعنه و سرزنش اقوام پسر واقع شوند.
 • لزومی ندارد همه اقلام مورد نیاز کودک را قبل از تولد او بخرید. تخت، دوچرخه، میز‌تحریر و … لوازمی هستند که با دادن حق نظر و انتخاب به کودکان در زمانی که واقعاً به آنها نیاز است می‌شود خرید.

سخن پایانی پیرامون سؤال خرید سیسمونی با کیست؟

با توجه به اوضاع اقتصادی جامعه و گرانی اجناس، تهیه سیسمونی می‌تواند با مشارکت هر دو خانواده دختر و پسر انجام شود. تا فشار مالی زیادی به خانواده دختر وارد نشود.
البته که بهتر است والدین نوزاد نیز درصورتی که شرایط و قدرت خرید داشته باشند، خودشان اقدام به تهیه سیسمونی کنند و پدربزرگ و مادربزرگ‌ها را به زحمت نیندازند.

درنتیجه تمرکز شما باید روی خرید اقلام ضروری نوزاد باشد و نه چیز‌های اضافی و غیرمناسب برای شروع زندگی کودک و بحث کردن روی این موضوع که خرید سیسمونی با کیه؟

بر‌خلاف فرهنگ جامعه رفتار کردن آسان نیست؛ البته که غیرممکن هم نیست. باارزش‌ترین چیزی که شما برای فرزندتان صرف می‌کنید وقت و توجه است. درنتیجه بدون در نظر گرفتن واکنش و بازخورد اطرافیان از مقدار سیسمونی و یا شخصی که آن را تهیه کرده، با فراهم کردن ضروریات، به استقبال فرزند دلبندتان بروید.

راهنمای خرید سیسمونی نوزاد

داشتن کامل‌ترین لیست قیمت سیسمونی نوزاد، یک راهنما برای پیمودن مسیر خرید سیسمونی است. توصیه می‌کنم مطالب زیر را مطالعه کنید تا با لیست لوازم و قیمت آن‌ها آشنا شوید.

فارغ از این بحث که خرید سیسمونی با کیست، باید هنگام خرید، حساسیت زیادی برای مهم‌ترین بخش سیسمونی؛ یعنی خرید لباس بچه به خرج دهید و برای حفظ سلامتی نوزاد باید جنس خوب و بادوام انتخاب کنید.

با وجود اشتیاق و انگیزه شما مادران برای خرید لباس، بهتر است تا مشخص شدن جنسیت منتظر بمانید. اما اگر جنسیت فرزندتان را می‌دانید، می‌توانید همین حالا برای مشاهده محصولات متنوع دخترانه و پسرانه برند کارترز اصل، کلیک کنید.

برای راحتی خرید شما عزیزان، فروشگاه کارترزلند علاوه بر فروش انواع لباس‌های صفر تا 24 ماهگی نوزادان، دیگر اقلام ضروری را از میان بهترین برندهای سیسمونی، برای شما گلچین کرده است. با کلیک روی لینک‌های زیر می‌توانید لوازم ضروری سیسمونی نوزاد را با بهترین قیمت و ضمانت تعویض، یک‌جا سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید