خواباندن نوزاد

خواباندن نوزاد | 5 روش کارآمد برای خوابیدن نوزاد بدخواب

نخوابیدن نوزاد در طول شب، زندگی روزانه شما را مختل کرده است؟ شب ها با صدای گریه نوزاد دستپاچه میشوید؟ از راه حل شمردن گوسفندان استفاده میکنید؟ این مقاله را مطالعه کنید تا با 5 روش عالی برای خواباندن نوزاد دلبندتان آشنا شوید. در ادامه نیز به سراغ توصیه هایی از والدین با مسئله مشابه شما میرویم.

افرادی که به تازگی پدر و مادر میشوند معمولا دچار کمبود خواب به دلیل بیداری شبانه روزی و مراقبت از نوزاد بد خوابشان میشوند. این مرحله از زندگی معمولا تا حدود 6 ماه طول میکشد و زیاد دوام ندارد. در ادامه 5 روش محبوب خواباندن نوزاد را با هم بررسی میکنیم. با کارترزلند همراه باشید.


5 روش تست شده و مطمئن برای خوابیدن نوزاد بدخواب

روش های خواباندن نوزاد بدخواب

 1. روش کارآمد فربر (ferber-method)

این روش توسط ریچارد فربر، متخصص اطفال و مدیر مرکز اختلالات خواب کودکان در بیمارستان کودکان بوستون تهیه شده است. فربر در سال 2006 اخرین ویرایش کتاب خود را تحت عنوان “مشکلات خواب کودکتان را حل کنید” منتشر کرد و ثابت کرد دادن زمان به کودکان هنگام خواب، حتی با گریه، سبب خوابیدن آنها و ایجاد عادت صحیح خواب میشود.

این روش برای بسیاری از والدین سخت میباشد، چرا که اساس این روش، نادیده گرفتن نوزاد هنگام گریه کردن است که مخصوصا از طرف بانوان ایرانی خیلی احتمال این کار کم است.

روش فربر:

مرحله 1: بعد از انجام مقدمات خواب، نوزاد را در گهواره قرار دهید و از اتاق خارج شوید. اگر کودک شروع به گریه کردن کرد، مقداری را بیرون اتاق صبر کنید و سپس وارد اتاق شوید. مدت زمان پیشنهادی ریچارد فربر در شب اول 3 دقیقه است. شما پس از ورود به اتاق میتوانید با صدایی آرام با آنها صحبت کنید. (پس از ورود نباید نوزاد را بلند کنید، شیر دهید یا چراغ را روشن نمایید.)

مرحله 2: دوباره اتاق را ترک کنید، اما اینبار زمان بازگشت به اتاق را به 5 دقیقه افزایش دهید و در این مدت اجازه دهید نوزاد گریه کند. سپس وارد اتاق شده، آنها را آرام کرده و این روند را تکرار کنید. دفعه بعد پشت در اتاق هنگامی که گریه میکنند 10 دقیقه صبر کنید و سپس وارد شوید. این روند را تکرار کنید، خواهید دید که بعد از چند دقیقه صدای گریه نوزاد قطع خواهد شد.

در روز دوم اجازه دهید نوزاد ابتدا 5 دقیقه، سپس 10 دقیقه و بعد آن 12 دقیقه گریه کند تا بخوابد. در روز سوم این زمان را بیشتر کنید؛ 10-12 و 15 دقیقه زمان بدید. اکثر نوزادان یاد میگیرند خود بخوابند و متوجه میشوند که بعد از هر بار گریه کردن قرار نیست شما آنها را در آغوش بگیرید. همین روند را میتوانید تا 7 روز پیش بگیرید، مانند تصویری که در ابتدای متن آمده است.

نکات مهم و کمک کننده در روش فربر:

 • در سن 6 تا 8 هفتگی نوزاد، انجام کارهایی از جمله حمام، کتاب خواندن و لالایی میتواند آرامش بیشتری هنگام خواب به کودک بدهد.
 • هنگامی که کودک درگیری دندانپزشکی و درد عادی میباشد، از انجام این روش خودداری کنید.
 • هنگامی که نوزاد کمی خواب آلود است، کودک را درون گهواره بگذارید، انها هنگام بیدار شدن از خواب محیط اطراف خود را تشخیص نمیدهند و همین امر باعث راحت تر خوابیدن آنها میشود.
 • در مورد این روش از پزشک خود مشورت بگیرید.

 1. روش محو شدن (Fading Method)

والدین میتوانند با تغذیه کودک (پیشنهاد به مطالعه مقاله غذای نوزاد)، تکان تکان دادن، کتاب خواندن یا صدای لالایی کودک را به خواب و آرامش دعوت کنند. با بزرگتر شدن کودک، بطور طبیعی آنها زودتر به خواب رفته و کمتر نیاز به حضور شما را حس میکنند. روش محو شدن برای خواباندن نوزاد بدخواب روشی بسیار خوب محسوب میشود.

 1. روش بلند کردن – آرام کردن و خواباندن نوزاد (Pick-Up/Put-Down)

این روش بسیار آسان بوده و بخصوص برای نوزادان زیر 7 ماه توصیه میشود. به سادگی کودک خود را هر زمانی که گریه میکند بلند کنید و در آغوش بگیرید و پس از ساکت شدن به گهواره یا تخت برگردانید و این مراحل را تکرار کنید تا کودک با آرامش بخوابد.

 1. روش صندلی (Chair Method)

یکی از شایع ترین عواملی که سبب میشود نوزاد از خواب بیدار شده و گریه کند، نبود والدین کنار اوست. روش صندلی یک روش کملا تدریجی است و معمولا تا دو هفته زمان میبرد. در این روش پدر یا مادر کنار کودک روی صندلی مینشینند و هر بار که نوزاد بیدار شد او را آرام میکنند. به مرور زمان فاصله صندلی از گهواره را زیاد تر کرده و سرانجام از اتاق خارج میشوند.

 1. روش گریه تا خواب (Cry Cry Out Method)

پس از اینکه نوزاد به خواب رفت، والدین اتاق را ترک میکنند و در طول شب به گریه های کودک اعتنایی نمیکنند و اجازه میدهند بدون هیچ کمکی بخوابد. این روش علمی به معنای خاموش کردن عادت یا رفتار کودک، بوسیله نادیده گرفتن است. در این روش باید احتیاط را در نظر بگیرید، بعنوان مثال گریه کودک برای گشنگی نباشد و شما آن را نادیده بگیرید.


نکات مهم و کارآمد جهت خوابیدن نوزاد

نکات مهم جهت خوابیدن نوزاد

 • طبق تحقیقات آکادمی پزشکی ایالات متحده، توصیه میشود که نوزادان بین سنین 4 تا 12 ماهگی، 12 تا 16 ساعت خواب با کیفیت داشته باشند تا بیشترین مزایای سلامتی را داشته باشند.
 • هر شب از فعالیت های مشخصی برای خواب کودک استفاده کنید. این تکنیک ها میتواند مانند حمام کردن، قصه خواندن، لالایی و … باشد. این فعالیت ها باعث ایجاد روند مثبتی برای زمان خوابیدن در ناخودآگاه ذهن فرزندتان میشود.
 • دمای اتاق را حتما خنک نگه دارید. (ترجیحا بین 65 تا 70 درجه)
 • یکی از تکنیک های خواباندن نوزاد را حتما امتحان کنید. اینکه کدام یک مناسب تر است، بستگی به فرزند و والدین دارد.
 • به هیچ وجه ناهماهنگی در اجرای تکنیک ها نداشته باشید.
 • توجه به لباس نوزاد هنگام خواب نیز بسیار مهم است. شما میتوانید مقاله بهترین برند های لباس نوزاد را مطالعه کنید.

روش های عملی خواباندن نوزاد توسط والدین

روش های عملی خواباندن نوزاد

مهم نیست که در نهایت چه روشی را برای خوابیدن نوزاد خود انتخاب میکند، دریافت مشاوره از پدر مادر هایی با مشکل مشابه میتواند روند کار را برای شما بسیار آسان تر بکند. در این قسمت برخی از والدین، راهکار های عملی خود را برای راحت خوابیدن نوزاد به اشتراک گذاشته اند.

هنگام خواب سر و صدای خانه را خیلی کم نکنید. نوزادان باید یاد بگیرند که با کمی سر و صدا بخوابند. منظورم از سر و صدا آهنگ دوبس دوبس با صدای بالا نیست، اما سعی کنید خانه را هم خیلی سوت و کور نکنید. همیشه بگذارید نوزاد هنگام خواب کمی گریه بکند و سپس به خواب برود.

نوزادا را خواب آلود نگه دارید. نوزاد ما ده ماهه است و معمولا از ساعت 8 شب شروع میکنیم دندان هایش را مسواک میزنیم، حمام میریم و انقد بازی میکنیم که بسیار خسته شود. نکته اصلی اینجاست که تا زمان خواب با اینکه نوزاد خواب آلود است، ولی او را بیدار نگه میداریم و همیشه هنگام شب، آرام و بدون تنش میخوابد.

دو قلو ها را برای خواب کنار هم نگه دارید. بچه های ما دوقلو هستند، به توصیه پرستار بعد شب بیداری هر کدومشون، بچه هارو کنار هم گذاشتیم و خیلی خوابشون بهتر شد.

به نوزاد خود فضای مناسب دهید. من قبلا برای اینکه اطمینان پیدا کنم نوزادم پیشم هست گهواره را نزدیک تخت خودم میگذاشتم. اما انتقال گهواره اون به اتاق خودش باعث تغییر عادت خواب و راحت خوابیدنش شد. چند روز اول یکمی ناراحت بود و زیاد گریه میکرد ولی بعد از یک هفته خواب طولانی مدتی رو داشت.

کیفیت هوای خانه را مطلوب کنید. اگر کیفیت هوا در خانه خوب نباشد، این امر روی تنفس کودک تاثیر گذار است و خوابیدن او را سخت میکند.

سیگنال خواب بدید. ما هر وقت زمان خواب میرسه، ساعت 9.5 شب سی دی لالایی را توی دستگاه میگذاریم و اون متوجه میشود که زمان خواب رسیده. اگر هم گریه کند کمی بغلش میکنم و بعد توی گهواره اش میگذارم.

شما برای بهبود کیفیت خواب نوزاد بدخواب چه پیشنهاد هایی دارید؟ خوشحال میشویم در بخش کامنت ها نظرات ارزشمند شما را مشاهده کنیم.

10 نقد و بررسی خواباندن نوزاد | 5 روش کارآمد برای خوابیدن نوزاد بدخواب

 • مهدیشهریور ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۲:۵۶

  ممنون از مطلبتون. روش فربر رو حتما امتحان میکنم. تا حالا ندیده بودم.

  پاسخ
 • زیباشهریور ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۲:۵۸

  سلام. ببخشید بچه من همیشه موقع شیر خوردن میخوابه و معدش ریفلاکسم داره. چیکار کنم بهترشه؟

  پاسخ
  • مدیریت کارترزلندشهریور ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۳:۰۷

   سلام. در ابتدا بهتره به مشاوره و پزشک اطفال مراجعه کنید و علت رفلاکس معده را جویا شوید. در ادامه بهتره هنگام شیر دادن دست خود را اندکی زیر سر نوزاد ببرید و سرش را بالا نگه دارید.

   پاسخ
 • مه گلشهریور ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۲:۵۹

  ممنون از مطلب. من خودم از ساعت 5-6 که بیحال میشه نمیزارم بخوابه باهاش بازی میکنم. ساعت 9-10 دیگه راحت خوابه خوابه.

  پاسخ
 • ملیکا احسانیشهریور ۱۹, ۱۳۹۹ در ۱۳:۱۳

  بچه من قبل از اینکه دندونش دربیاد خیلی بی قراری میکرد و خوابوندنش سخت بود. کاریش نمیشه کرد مخصوصا موقع خوابیدن نوزاد بدخواب که اصلا مصیبتیه و طفلیا خیلی اذیت میشن. ولی نیازه و اینکه بعد حدود ده روز خیلی خوب شد دندوناشم کم کم دراومد.

  پاسخ
 • حسن پورشهریور ۲۶, ۱۴۰۱ در ۰۱:۳۵

  سلام. وقتتون بخیر… پسر من هشت ماهشه و چون از روز اول کولیک داشت تا ۴ ماه خیلی اذیت شدیم… چون پدرش باید ساعت ۵ صبح میرفت سزکار و تایم خیلی کمی داشت واسه خوابیدن من واسه اینکه بچه گریه نکنه و همسرم بتونه بخوابه همش تکونش میدادم توی بغلم تا بخوابه… الانم که هشت ماهشه متاسفانه باید فقط توی بغلم تکونش بدم و موقع خواب هم خیلی سخت میخوابه… و اینکه به خاطر این قضیه هر دو دستم درد گرفته…. دست درد دارم هر روز و نمیدونم چیکار کنم…

  پاسخ
 • فاطمهآبان ۲۱, ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۱

  پسرم ۶ ماهشه، تو روند دندون درآوردنم هست.
  از اول هادت کرده رو پا میخوابه، ولی الان دیگه واقعا خسته میشم و ازم انرژی میگیره، برا خوابیدن خیلی مقاومت میکنه و گریه میکنه که نخوابه.
  نمیدونم چیکار کنم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *