کاهش درد واکسن نوزادان

گرچه واکسیناسیون برای نوزادن و کودکان ضروری است، اما اکثر مواقع واکسن زدن به نوزادان، با درد و بی‌قراری همراه است. در این مقاله از سایت کارترزلند قصد داریم 12 راهکار عملی توصیه‌شده توسط متخصصان برای کاهش درد واکسن نوزادان را برای شما بیان کنیم و امیدواریم موثر باشد.

اگر شما هم از گریه نوزادتان بعد از تزریق واکسن، ناراحت و نگران می‌شوید و دنبال راهی برای تسکین درد او هستید، با ما همراه شوید.

انواع واکسن و ضرورت کاهش درد واکسن نوزاد

برای بسیاری از والدین، آرام کردن کودک هنگام واکسن زدن، مانند خواباندن نوزاد بدخواب، کاری بسیار سخت است. اما باید بدانیم تا قبل از تولد 2 سالگی نوزاد، حدود 20 دفعه به نوزاد واکسن‌های مختلف زده می‌شود. با اینکه این واکسن‌ها، نوزاد را از بیماری‌های وحشتناکی که قبلاً شایع بودند محافظت می‌کند، همچنان درد واکسن می‌تواند برای شما و کودک دلبندتان ناراحت‌کننده باشد.

راهکار های کاهش دردر واکسن

از جمله واکسن‌هایی که نوزاد را در برابر بیماری‌های مختلف محافظت می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبله مرغان
 • دیفتری
 • آنفولانزای نوع B
 • هپاتیت A و B
 • بیماری ویروسی HPV
 • سرخک
 • اوریون
 • فلج اطفال
 • سرخچه
 • آنفولانزای فصلی
 • کزاز
 • مرض سل
 • سیاه سرفه

واکسن چیست و واکسیناسیون نوزاد چه اهمیتی دارد؟

واکسن چیست

این واکسن ها حاوی ویروس‌های غیرفعال یا ارگانیسم زنده ضعیف شده هستند و به نوزادان کمک می‌کنند تا آنتی‌بادی‌هایی برای محافظت در برابر عفونت‌های مربوط به هر ویروس تولید کنند.

نوزادان صرفاً تا 6 ماهگی مواد محافظت‌کننده را از شیر مادر خود دریافت می‌کنند و بعد از آن در برابر ویروس‌های خارجی محافظتی از خود ندارند.

واکسیناسیون به موقع بسیار مورد اهمیت است، چرا که کودکان به‌خصوص در سنین نوجوانی در معرض بیماری‌های جدی مانند سرخک، آبله مرغان و… هستند. بنابراین واکسن زدن به نوزاد را به تعویق نیاندازید و این خطر را به جان نخرید.

بسیاری از والدین نگران درد واکسیناسیون و تب بعد از زدن واکسن به نوزاد هستند. برخی نیز عقیده دارند زدن واکسن منجر به کاهش باروری نوزاد یا حتی بیماری اوتیسم می‌شود. اما باید بدانیم عوارض جانبی واکس بسیار خفیف است و موارد عوارض شدید ناشی از واکسن بسیار نادر می‌باشد.

اکثر مرگ‌و میرهای ناشی از بیماری‌های ویروسی نیز مربوط به کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته است. به‌عنوان مثال آفریقا در سال 2018 تعداد یک میلیون و 759 هزار مورد ابتلا به سرخک و حدود 53 هزار مرگ و میر ناشی از سرخک را اعلام کرد. (منبع)

راهکارهای کاهش درد واکسن نوزاد

راهکار های کاهش درد واکسن کودک

 1. هنگام واکسن زدن، نوزاد خود را در آغوش بگیرید

مطابق با تحقیقی که به تازگی در مجله معتبر Pediatrics منتشر شده است، نزدیکی والدین به نوزاد سبب حواس‌پرتی و آرامش وی می‌شود. حتماً نوزاد را در آغوش بگیرید تا بازو یا ران نوزاد قابل رویت باشد و پزشک بتواند واکسن را در جای مناسب تزریق کند.

 1. برای کاهش درد واکسن به نوزاد خود شیر یا غذا دهید

تغذیه کودک ممکن است به کاهش درد بعد از واکسن کمک کند. مطالعه‌ای اخیراً نشان می‌دهد نوزادانی که هنگام دریافت واکسن از شیر مادر خود تغذیه می‌کردند، کمتر گریه می‌کنند. اما توجه کنید به هیچ وجه تا ساعتی بعد از واکسن زدن به نوزاد شیر ندهید، چرا که احتمال استفراغ واکسن توسط نوزاد افزایش می‌یابد.

 1. از محلول‌های شیرین استفاده کنید

چندین مطالعه نشان داده است که ساکاروز یا قند نه تنها به کاهش عوارض جانبی دارو کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به کاهش درد واکسن نوزاد نیز کمک شایانی بکند. شما می‌توانید مقداری آب قند قبل از واکسیناسیون یا هنگام آن به نوزاد خود دهید. به‌خصوص اینکه طعم قند را نوزادان زیر 6 ماه دوست دارند.

هرگز به کودکان زیر 12 ماه عسل ندهید، چرا که احتمال عفونت دستگاه گوارش وجود دارد. جهت مشاهده نیازهای تغذیه‌ای نوزادان حدود 6 ماه به مقاله غذای نوزاد شش ماهه مراجعه کنید.

 1. حواس نوزاد را پرت کنید!

به همین سادگی! ذهن کودک خود را منحرف کنید تا درد سوزن واکسن را متوجه نشود. پرت کردن حواس نوزاد توسط شما بزرگترین کمک و اقدامی است که می‌توانید انجام دهید. وسایلی مانند اسباب‌بازی مورد علاقه، آهنگی که دوست دارد یا انیمیشنی که او را خیره می‌کند را همراه خود بیاورید تا توجه او را به خود جلب کند.

 1. کرم‌های بی‌حس‌کننده می‌توانند کار راه‌انداز باشند

کرم‌های دارای بی‌حسی موضعی می‌توانند به کاهش درد واکسن کمک کنند. اسپری‌های خنک‌کننده پوست هم می‌توانند کار راه‌انداز باشند، اما حتماً ترکیب ساختاری آنها را با پزشک خود مطرح کنید.

 1. بعد از واکسن زدن پوست نوزاد را مالش دهید

پس از واکسن زدن، پوست نزدیک به محل تزریق کودک خود را کمی (حدود 4 ثانیه) مالش دهید. تحریک پوست ناشی از ماساژ سبک، ممکن است بعث کاهش درد واکسن در کودک شود.

 1. برای جلوگیری از تب بعد از واکسن، از استامینوفن استفاده کنید

دادن استامینوفن مخصوص کودکان قبل از تزریق می‌تواند به کاهش درد ناشی از واکسن منجر شود. همچنین استفاده از مسکن برای کاهش تب بعد از زدن واکسن هم مفید است.

 1. در مورد برنامه ترکیبی واکسن زدن سوال بپرسید

واکسن‌های مربوط به چند بیماری را می‌توان در یک نویت آمپول به کودک زد که این عمل باعث کاهش دفعات تزریق واکسن و بالطبع کاهش درد واکسن نوزاد می‌شود. این واکسن ترکیبی می‌تواند حاوی واکسن کزاز، دیفتری و سیاه سرفه با هم باشد.

 1. در هنگام واکسیناسیون نوزاد، خودتان نیز آرام باشید!

تحقیقات نشان داده است رفتار والدین حدود 50 درصد از اضطراب کودک را نیز کنترل می‌کند. با دانستن این موضوع که درد واکسن نوزاد شما تنها یک ثانیه طول می‌کشد راحت باشید و این را بدانید که کودک‌تان تا سالها در برابر بسیاری از بیماری‌ها ایمن خواهد بود.

 1. برای آرامش کودک کمی صبر کنید

برخی از نوزادان به دلیل گریه هنگام واکسن زدن، بعد از این کار خسته می‌شوند. شما می‌توانید کودک را در یک اتاق راحت با دمای مناسب قرار دهید تا آرام شده و به خواب برود.

 1. از کمپرس آب یخ استفاده کنید

استفاده از کمپرس یخ می‌تواند به کاهش درد جای سوزن واکسن کمک کند. استفاده از خنک‌کننده‌ها باعث بی‌حسی پوست شده و در نهایت درد محل تزریق را کاهش می‌دهد.

 1. بیشتر از مایعات استفاده کنید

اگر فقط به کودک خود شیر می‌دهید، پس از واکسیناسیون نیز همین کار را ادامه دهید. اما اگر قبلاً تغذیه کودک را شروع کرده‌اید، ممکن است در 24 ساعت اول آنها فقط مایعات مصرف کنند و کمتر از حد معمول غذا بخورند. در چنین شرایطی، می‌توانید از پوره، سوپ و غذای له شده و آبکی استفاده کنید.

عوارض و اثرات احتمالی واکسیناسیون نوزاد

عوارض واکسن زدن به نوزادان

 • واکنش‌های موضعی مانند قرمزی، تورم و درد رایج در محل تزریق
 • بی‌اشتهایی و بی‌قراری
 • تب ناشی از واکسن حدود 24 ساعت بعد از تزریق به‌وجود آمده و ممکن است حدود 1 تا 2 روز باقی بماند.
 • به ندرت نیز واکنش‌های آلرژیک به واکسن شدید است و باید فوراً به مراکز فوریت‌های پزشکی منتقل شوند.

نکات مهم در مورد کاهش درد واکسن نوزاد (از پزشک چه بخواهیم؟)

 1. مطالعات لازم را انجام دهید: اطلاعات لازم را قبل از ملاقات پزشک خود جمع‌آوری کنید.
 2. راهکارهای شیرین: حتی مقدار کمی ساکارز و گلوکز می‌تواند به کاهش درد منجر شود.
 3. اگر خودتان به کودک شیر می‌دهید: تغذیه با شیر مادر راهکاری مطمئن و عالی برای آرامش نوزاد است.
 4. پماد یا اسپری تسکین‌دهنده درخواست کنید.
 5. ترجیحاً لباس‌های نوزاد را با خود همراه داشته باشید تا بلافاصله بعد از تزریق محل را ترک کنید. 
 6. با مشورت پزشک وسایلی که نوزاد دوست دارد را با خود بیاورید.
 7. فراموش نکنید بچه‌های بزرگ‌تر نیز هنگام تزریق واکسن به حمایت نیاز دارند.
 8. برای کنترل دمای بدن نوزاد بعد از تزریق واکسن، تب سنج مناسب در منزل داشته باشید.

تب سنج یک قلم از مجموعه لوازم ضروری است که برای سلامت و ایمنی نوزاد و کودک مورد نیاز هستند، برای اطلاع از دیگر محصولات مورد نیاز، می‌توانید مقاله چک‌ لیست وسایل ضروری سیسمونی را مطالعه کنید.

اگر قصد خرید هر یک از این محصولات را از میان برندهای اصل و معروف دارید، در فروشگاه اینترنتی کارترزلند، مجموعه کاملی از آنها را با بهترین قیمت و ضمانت اصالت خواهید یافت.

دیدگاهتان را بنویسید