شستن لباس نوزاد

اطلاع از نحوه شستن لباس نوزاد نه تنها برای سلامتی و بهداشت او، بلکه برای حفظ کیفیت لباس‌های کودک بسیار حائز اهمیت است. هیچ مادری دوست ندارد لباس‌هایی که با هزار ذوق و شوق هنگام خرید سیسمونی تهیه کرده، در اثر شستشوی نادرست، زود خراب شود.

اگرچه شستن لباس کودک بدون اینکه به پوست بچه آسیب برساند ممکن است کاری نگران‌کننده باشد، اما شستن لباس نوزاد تازه متولدشده آنقدرها هم کار سختی نیست.

در این مطلب با تمامی نکات و فوت‌وفن‌های شستشوی لباس بچه آشنا می‌شویم.

انتخاب شوینده مناسب برای شستن لباس بچه

انتخاب شوینده مناسب برای شستن لباس بچه

پیش از شستشوی لباس کودک باید در انتخاب مواد شوینده مناسب دقت کنید. در قفسه‌های فروشگاه‌ها انواع مختلفی از پودر رختشویی و لباس‌شویی وجود دارد، اما انتخاب محصولی که در آن از عطرهای شیمیایی استفاده نشده باشد، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای جلوگیری از حساسیت پوستی کودک باشد.

از طرفی انتخاب لباس مناسب که راحتی بالایی داشته باشد و حساسیت نیز برای پوست کودک ایجاد نکن نیز مهم است. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم مقاله راهنمای خرید لباس نوزاد را مطالعه کنید.

همچنین می‌توانید خودتان در خانه شوینده مناسب برای لباس نوزاد را بسازید. بسیاری از والدین این کار را انجام می‌دهند، چرا که علاوه بر قیمت تمام‌شده مناسب‌تر نسبت به شوینده‌های گران‌قیمت مخصوص نوزاد، از شوینده‌ای که استفاده می‌کنند اطمینان‌ خاطر خواهند داشت. (منبع)

شما می‌توانید بسیاری از دستورالعمل های خانگی را با یک جستجوی ساده در اینترنت پیدا کنید. بیشتر آنها فقط حاوی چند ماده اولیه ساده هستند و می‌توان آنها را خیلی سریع تهیه کرد.

اگر در مورد مواد موجود در یک دستورالعمل مطمئن نیستید، قبل از استفاده از آن با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، مخصوصاً اگر قصد دارید روغن‌های مختلف را به آن اضافه کنید. نکته مهم این است که به دلیل اثرات احتمالی استروژنیک، باید از روغن چای و اسطوخودوس خودداری شود.

چه یک مارک معروف شوینده از فروشگاه را انتخاب کنید و چه نسخه خانگی آن را بسازید، همیشه مواد شوینده خود را در یک قفسه بلند نگه دارید. هرگونه مواد شیمیایی یا تمیزکننده در خانه باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.

ویدئوی شستن لباس نوزاد

شستن لباس بچه جدا از لباس‌های دیگر

بسیاری از والدین تصمیم می‌گیرند لباس کودک خود را جدا از لباس‌های دیگر بشویند. دلایل زیادی برای جدا کردن لباس کودک وجود دارد. با این وجود هنگامی که لباس‌ها را جدا بشویید، کار شما بیشتر می‌شود. اما اگر تمام لباس‌های خانه را با ماده شوینده مخصوص نوزاد بشویید، از این جهت مشکلی بوجود نمی‌آید.

تماس کودک با لباس‌های شما در طول روز بارها اتفاق میفتد. شما آنها را در آغوش می‌گیرید و نوازش می‌کنید، پس بهتر است همه لباس‌های خانه را با مواد شوینده ملایم بشویید.

شستن لباس نوزاد جدا از بقیه لباس‌ها

4 دلیل که بهتر است لباس های نوزاد را جدا از بقیه بشویید:

 • اگر نوزاد شما آلرژی یا اگزما دارد، جدا شستن آن با مواد شوینده مخصوص نسبت به زمانی که همه لباس‌ها را با آن بشویید، بسیار ارزان‌تر است.
 • شخصی در خانه شما با مواد شیمیایی خطرناک کار می کند. برخی از مشاغل ممکن است نیاز داشته باشد که یکی از اعضای خانواده شما با مواد شیمیایی خشن یا سایر مواد خطرناک تماس پیدا کند. در این موارد بهتر است برای حفظ ایمنی نوزاد لباس‌های او را جداگانه بشویید.
 • شما یک ماده شوینده به شدت معطر ترجیح می‌دهید. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند لباس‌هایشان رایحه خاصی داشته باشد. در این موارد برای جلوگیری از ایجاد حساسیت بهتر است لباس‌های نوزاد را جداگانه شست.
 • مجبور باشید لباس‌های کودک را روزانه بشویید. بعضی از نوزادان ممکن است در طول روز بارها لباس خود را کثیف کنند، در این شرایط شما مجبور هستید لباس های نوزاد را جداگانه بشویید.

شستن لباس نوزاد قبل از استفاده

شستن لباس نوزاد قبل از استفاده

هرگونه لباس جدید، چه خریداری‌شده و چه دوخته یا بافته‌شده، باید قبل از پوشاندن به کودک شسته شود. پوست نوزادان بسیار بیشتر از بزرگسالان دچار آلرژی و حساسیت می‌شود. شما نمی‌دانید این لباس قبل از رسیدن به شما با چه چیزهایی ممکن است تماس داشته باشد.

شستن لکه‌های سفت و سخت

هر مادری می‌تواند به شما بگوید این لکه‌ها از کجا می‌آیند. اکثر لکه‌های روی لباس نوزاد از سه منبع است: پی پی نوزاد، مایعات دهانی و روغن بچه.

 • شستن لکه‌های ناشی از دستشویی کودک

اکثر لکه‌های ایجاد شده روی لباس کودک ناشی از خراب‌کاری کودک است یا احتمالاً زمانی که شما اقدام به از پوشک گرفتن کودک می‌کنید این اتفاق میفتد.

برای از بین بردن این لکه‌ها بهتر است ابتدا لباس را در آب گرم خیس کنید و روی آن کمی آبلیمو بریزید. پس از 10 دقیقه خیس خوردن، با مسواک قدیمی روی لکه را بسابید و بعد از آن با ماده شوینده مورد نظر لباس را بشویید.

 • شستن لکه‌های ناشی از پنیرک نوزاد

همه نوزادان بدون استثنا پنیرک می‌زنند، این روند طبیعی تقویت معده آنهاست و معمولاً بین شش ماه تا یک سالگی از بین می‌رود. با این حال لکه‌های زرد یا سفید ناشی از پنیرک زدن نوزاد روی لباسش اجتناب‌ناپذیر است.

اگر نوزاد شما از شیر خشک تغذیه می‌کند، لکه‌ های پنیرک آن نسبت به شیر مادر سخت‌تر پاک می‌شوند.

[برای مشاهده نیازهای تغذیه‌ای نوزاد، مقاله غذای نوزاد را مطالعه کنید.]

برای رفع لکه پنیرک ناشی از شیر مادر، کمی آبلیمو و خیساندن در آب گرم پیش از شستشو می‌تواند کارساز باشد. اما برای لکه پنیرک شیر خشک پروسه کمی طولانی‌تر می‌شود که در قسمت بعدی به آن می‌پردازیم.

 • شستن لکه پنیرک ناشی از شیر خشک

اولین قدم برای از بین بردن پنیرک ناشی از شیر خشک، خیساندن لباس در آب ولرم است. سپس جوش‌شیرین را روی لکه بپاشید و در انتها مقداری آب سودا (آب گازدار) را روی محل لکه بریزد و با مسواک قدیمی لکه را پاک کنید. حدود 5 تا 10 دقیقه بعد از خیس خوردن لباس می‌توانید آن را طبق معمول بشویید.

 • شستن لکه ناشی از روغن بچه

اگرچه روغن بچه برای پوست کودک یک الزام است، اما چکیده شدن قطرات روغن روی لباس کودک می‌تواند لکه‌های سرسختی را بر جای بگذارد و شستن آنها را به مشکلی بزرگ تبدیل کند.

بهترین روش برای از بین بردن لکه ناشی از روغن بچه، استفاده از صابون مایع است. می‌توانید پس از ریختن کمی صابون مایع روی لکه، با مسواک قدیمی آن را پاک کنید.

 • شستن لکه ناشی از ریختن دارو روی لباس

بعضی از داروها حاوی رنگ‌هایی هستند که به راحتی باعث ایجاد لکه روی لباس می‌شوند. والدین شکایت دارند که ویتامین‌های تجویز شده توسط پزشکان پس از ریخته شدن روی لباس، لکه‌های سرسختی ایجاد می‌کنند. بهترین راه برای از بین بردن این لکه‌ها این است که ابتدا لباس را در آب گرم خیس کنید و سپس سرکه سفید را قبل از شستن روی لکه بمالید.

شستن لباس نوزاد با ماشین لباسشویی

قبل از شستن لباس نوزاد تازه خریداری شده با ماشین لباسشویی، حتماً برچسب‌های چسبانیده شده روی لباس را جدا کنید. اگر این کار را نکنید باید گلوله بزرگی از کاغذ و چسب را در ماشین لباسشویی خود جستجو کنید!

 1. قبل از انداختن هر یک از لباس‌ها به داخل ماشین لباسشویی، لیبل و اتیکت‌ها را بررسی کنید. برخی از لباس‌های کودک شما ممکن است دستورالعمل شستشوی خاصی داشته باشد. (به‌خصوص لباس خواب کودک و سرهمی)
 2. بیش از حد ماشین لباسشویی را پر نکنید. شستن لباس‌های زیاد در ماشین لباسشویی سبب فرسوده شدن لباس‌های لطیف کودک می‌شود.
 3. اگر پوست کودک شما حساس است یا اگزما دارد، بهتر است دو بار عملیات شستشو را انجام دهید.
 4. برای شستشوی جوراب‌ها آنها را داخل کیسه پارچه‌ای قرار بدهید، چرا که ممکنه پس از اتمام کار لباسشویی، لنگه‌های جداگانه جوراب نوزاد در قسمت‌های مختلفی دیده شوند!
 5. بهتر است از نرم‌کننده‌های شیمیایی استفاده نکنید.

شستن لباس نوزاد با صابون گلنار

یکی از مواردی که در مقاله ذکر شد، اهمیت استفاده نکردن از مواد شوینده شیمیایی برای شستن لباس کودک بود. صابون گلنار در حدود 5 دهه در کنار ما ایرانی‌ها حضور داشته و از لحاظ ساختار صابونی نیز مواد حساسیت‌زا ندارد.

شما می‌توانید برای شستن لباس نوزاد از صابون گلنار استفاده کنید. ترجیحاً بعد از شستشو و به تن کردن لباس نوزاد، پوست کودک را تحت نظر داشته باشید تا ببینید حساسیتی ایجاد نکند.

شستن لباس نوزاد با وایتکس!

وایتکس یا هیپوکلریت سدیم، محلولی است که برای ضدعفونی و سفید کردن سطوح و برخی لباس‌ها استفاده می‌شود. استفاده از وایتکس برای شستن لباس نوزاد به‌صورت کلی توصیه نمی‌شود. حتی اگر در اولین استفاده برای پوست کودک مشکلی ایجاد نکند، در درازمدت سبب حساسیت پوستی در کودک می‌شود.

خشک کردن لباس نوزاد

خشک کردن لباس نوزاد

خشک کردن لباس کودک دقیقاً مانند تمامی لباس‌های دیگر است. لباس‌هایی مانند ژاکت و توری را باید صاف بگذارید تا خشک شوند. شاید فکر کنید لباس‌های ریز و پارچه‌های کوچک سریعتر خشک می‌شوند، اما در حقیقت افزایش سطح لباس باعث می‌شود سریعتر خشک شود.

خشک کردن لباس کودک زیر نور خورشید نسبت به دستگاه‌های خشک‌کن لباس بهتر است. زیرا نور خورشید خاصیت ضدعفونی‌کنندگی و میکرب‌زدایی دارد.

سوالات متداول پیرامون شستشوی لباس بچه

 1. لباس نوزاد را با چی بشوریم؟

شستن لباس نوزاد دارای نکاتی است که در مقاله به‌صورت جامع در مورد آنها توضیح داده‌ایم. هنگام شستشوی لباس نوزاد مواد شیمیایی و نرم‌کننده‌های معطر را تا حد ممکن حذف کنید؛ چراکه ممکن است برای پوست لطیف کودک حساسیت یا اگزما ایجاد کند.

 1. آیا شستن لباس نوزاد با وایتکس توصیه می‌شود؟

خیر، به هیچ وجه از مواد شیمیایی به‌خصوص آب ژاول (وایتکس) برای لباس های کودکان استفاده نکنید. ترکیب شیمیایی قوی داخل این مواد حتی اگر امروز برای کودک مشکلی ایجاد نکند، در درازمدت سبب ایجاد انواع حساسیت‌ها می‌شود.

 1. شستن لباس نوزاد با صابون گلنار توصیه می‌شود؟

بله، طبق نظرات کاربران کارترزلند، بسیاری استفاده از صابون گلنار برای شستشوی لباس کودکشان را بدون ایجاد حساسیت ذکر کرده‌اند. البته بهترین راه برای اطمینان از شوینده مورد استفاده، ساخت آن در منزل است.

2 نقد و بررسی شستن لباس نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید