بارداری پوچ

اگر شما هم در هفته‌های اول بارداری خود هستید، شاید اسم بارداری پوچ یا مولار (بارداری بدون جنین) را شنیده باشید و کمی دچار نگرانی شده‌اید:

بارداری پوچ چیست؟

علت بارداری پوچ چیست؟

چه کسانی دچار بارداری پوچ می‌شوند؟

و سوالات بسیاری از این قبیل به ذهنتان می‌رسد. حتی شاید اطرافیانی داشته باشید که سقط بارداری پوچ را تجربه کرده باشند و چیزهایی هم از زبان آن‌ها شنیده باشید. برای روشن شدن علائم حاملگی پوچ، کارترزلند در این مطلب اطلاعات مورد نیاز شما را ارائه می‌دهد، پس نگرانی به خود راه ندهید و با خواندن این مقاله اطلاعات خود را در مورد این موضوع بالا ببرید.

فهرست:

اما و اگرهای بارداری پوچ

هنگاهی که تخمک و اسپرم لقاح یابند و در دیواره رحم لانه‌گزینی کنند، ساک حاملگی تشکیل می‌شود، اما اگر با وجود جفت و تمام علائم بارداری که دارید از جنین خبری نباشد، حاملگی پوچ اتفاق افتاده است.

گاهی بدون اینکه متوجه حاملگی پوچ شویم دچار سقط می‌شویم. به طور میانگین حدود 28 % از سقط‌های زیر 6 هفته مربوط به بارداری پوچ هستند. در یک بارداری طبیعی، جنین در هفته ششم در سونوگرافی دیده می‌شود و قطر ساک حاملگی  18 الی 22 میلی‌متر می‎‌باشد، اما در بارداری مولار با وجود اینکه ساک حاملگی رشد خوبی دارد اما جنین دیده نمی‌شود.

بارداری پوچ یا مولار

علت حاملگی پوچ

دلیل روشن و قطعی برای بروز حاملگی پوچ وجود ندارد و ممکن است برای هرکسی در هر شرایطی اتفاق بیفتذ، اما موارد زیر در این نوع بارداری بسیار شایع هستند:

 • مشکلات کروموزوم 9
 • اسپرم یا تخمک معیوب
 • تقسیم سلولی نامتعارف
 • سن بالای بارداری
 • عوامل وراثت و ژنتیکی
 • ناهنجاری‌های دهانه رحم و دیواره آن

علائم ظاهری بارداری پوچ

علائم این نوع بارداری در ابتدا دقیقاً مشابه بارداری طبیعی است، پستان‌ها حساس شده، دردهای شکمی، حالت تهوع، لکه بینی، قطع پریودی و اندازه ساک حاملگی در این بارداری کاملاً طبیعی است. همچنین جواب آزمایش بتای شما مثبت است، چرا که با تشکیل جفت حتی اگر جنینی در کار نباشد، هورمون‌های بارداری ترشح شده و وضعیت بدن را در حالت بارداری قرار می‌دهد.

حال سوال پیش می‌آید علائم حاملگی پوچ از کی شروع می‌شود و نشانه‌هایش چیست؟ در همان هفته‌های اول، بدن مادر متوجه بارداری غیرعادی خود شده و علائمی نشان می‌دهد و خود را آماده سقط می‌کند، این علائم عبارتند از:

 • از بین رفتن درد پستان‌ها
 • خونریزی واژینال
 • دردهای مکرر شکمی

و در پایان هفته ششم به طور قطعی با انجام سنوگرافی که ممکن است به صورت سونوگرافی شکمی و یا واژینال باشد، با بررسی وضعیت ساک حاملگی پایان بارداری اعلام می‌شود.

ممکن است شما دچار افسردگی بعد از بارداری پوچ شوید که بسیار طبیعی است، چون مانند بارداری طبیعی از لحاظ هورمونی دچار اختلالاتی شده‌اید که روی خلق‌وخو و احساسات شما به شدت تأثیر گذاشته است.
پس بعد از سقط، با کمک اعضای خانواده سعی کنید آرامش خود را به دست آورده و آماده بارداری بعدی شوید.

زمان سقط در بارداری پوچ

شاید برایتان سوال شود بارداری پوچ در هفته چندم سقط میشود؟ جواب این سوال برای هر کس متفاوت است و قاعده و قانون خاصی ندارد، چرا که اگر سقط شما قبل از هقته ششم باشد ممکن است بارداری پوچ باشد و یا طبیعی، این مسئله‌‌ای است که مثل یک راز برای همیشه باقی می‌ماند.

در صورتی که بعد از بررسی با سونوگرافی متوجه حاملگی پوچ شدید، عملاً این بارداری یک حاملگی ناموفق است و نگه‌داری آن بی‌فایده می‌باشد و باید سریع اقدام به سقط شود.

جاملگی پوچ با مولار

راه های سقط در بارداری پوچ

3 راه شایع برای سقط وجود دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 • سقط به صورت طبیعی: معمولاً بدن خودش ساک حاملگی خالی را به عنوان یک مهاجم خارجی پس می‌زند و سقط به طور طبیعی اتقاق می‌افتد. سقط بارداری پوچ در خانه بسیار شایع است و نیازی به بیمارستان ندارد و طی یک الی دو هفته، بدن به طور طبیعی کار خود را انجام می‌دهد و سقط با خونریزی شدید و دفع جفت انجام می‌شود. اگر در زمان مقرر این اتقاق نیفتد با دستور پزشک و بر اساس شرایط مادر از راه‌های دیگری می‌توانید استفاده کنید.
 • سقط بارداری پوچ با دارو: با تجویز پزشک می‌توانید از داروی‌های سقط مثل میزوپروستول استفاده کنید که به صورت قرص، آمپول و شیاف مورد استقاده قرار می‌گیرند. آن‌ها معمولاً طی 72 ساعت عمل کرده و با خونریزی شدیدی سقط انجام می‌شود.
  بعد از یکی دو روز، با انجام سنوگرافی مجدد برای اطمینان از سقط کامل و عدم وجود بقایا در رحم ختم بارداری پوچ اعلام می‌شود. احتمال بارداری سالم بعد از بارداری پوچ بسیار بالا است و شما می‌توانید بعد از گذراندن 1 یا 3 دوره از پریودی خود دوباره اقدام به بارداری کنید.
 • سقط حاملگی پوچ با کورتاژ: نوعی عمل جراحی برای سقط است که دهانه رحم را باز می‌کنند و با ابزار مکنده محتویات داخل رحم را تراشیده و خارج می‌کنند. عمل کورتاژ با بی‌هوشی یا بی‌حسی همراه است و برای کسانی مناسب است که شرایط یا توانایی سقط به صورت طبیعی و یا دارویی را ندارند. بعد از عمل، طی 5 الی 6 ماه می‌توانید دوباره برای بارداری اقدام کنید.

کلام آخر

بارداری پوچ برای اکثر خانم‌ها اتفاق می‌افتد، پس خیلی نگران آن نباشید فقط باید برای هر چیزی آماده باشید، چرا که باید سریعاً به آن پایان دهید و خود را از لحاظ روحی و جسمی آماده بارداری بعدی کنید.

حتماً بعد از سقط بارداری پوچ باید سونوگرافی دهید و مطمئن شوید که تمام اجزا و محتویات آن به طور کامل خارج شده باشد، چرا که بقایای آن در بدن ممکن است سلامت شما را به خطر بیاندازد. پس به این نکات بسیار اهمیت بدهید.

امیدواریم شما بارداری طبیعی و سالمی داشته باشید. اگر قصد خرید سیسمونی برای نوزادتان را دارید، سایت کارترزلند با متنوع‌ترین لباس‌های برند کارترز اصل و دیگر لوازم مورد نیاز نوزاد، در خدمت شماست.

اگر شما هم تجربه سقط بارداری پوچ را دارید می‌توانید آن را با بقیه در میان بگذارید و از نگرانی کسانی که تا به حال این موضوع را تجربه نکرده‌اند کم کنید و کمکی باشید تا راحت‌تر با این موضوع کنار بیایند. همراه هم در کامنت‌ها تجربیات جدید را بررسی کرده و اطلاعات خود را بالاتر ببریم.

مطالبی برای آگاهی بیشتر مادران

دیدگاهتان را بنویسید