بالش شیردهی نوزاد و کاربرد آن

تغذیه با شیر مادر می‌تواند در چند ماه اول چالش‌برانگیز باشد، به‌خصوص یرای کسانی که اولین بار است مادر شدن را تجربه می‌کنند. طیف گسترده‌ای از محصولات کودک در بازار وجود دارد که هر مادری را سردرگم می‌کند. از خرید شیشه شیر گرفته تا پیش‌بند. برند‌ها و انواع مختلف سبک و طراحی محصولات آن‌ها هر کدام ویژگی منحصر‌به‌فردی دارند. پد سینه، غذا‌ساز، کیسه‌های نگهداری شیر مادر و شیردوش محصولاتی هستند که به مادران توصیه می‎‌شود آن‌ها را بخرند. وقتی والدین با این لیست روبه‌رو می‌شوند؛ تشخیص اینکه کدام یک از محصولات یک کالای لوکس است است و کدام ضروری، دشوار است. به‌عنوان مثال تصور اینکه بالش شیردهی نوزاد چقدر می‌تواند مفید باشد در صورتی که هرگز به نوزادی شیر نداده‌اند و یا اینکه از محصول استفاده نکرده‌اند و طرز استفاده از بالش شیردهی را نمی‌دانند سخت است.

برای آشنایی با بالش شیردهی، کارایی این محصول و طرز استفاده از بالش شیردهی نوزاد تا انتهای این مقاله همراه کارترزلند باشید.

فهرستی از آنچه خواهیم خواند:

بالش شیردهی چیست؟

بالش شیردهی در شکل‌های متفاوت به منظور راحتی بیشتر مادر و نوزاد، در هنگام تغذیه طراحی شده است که سبب حفظ وضعیت صحیح نوزاد حین شیردهی و کاهش فشار بر روی بازو، پشت و گردن مادران می‌شود. یک بالش شیردهی خوب؛ به جلوگیری از درد ناشی از حمل وزن کودک بر روی یک بازو کمک می‌کند.

زمانی که در حالت نشسته به نوزاد خود شیر می‌دهید (شیشه‌شیر و یا سینه مادر) بهترین بالش شیردهی را انتخاب کنید. بالش ها از نظر اندازه، رنگ، جنس، قیمت، مدل و شکل متنوع هستند. توجه داشته یاشید که این تنوع باید متناسب با مشخصات بدنی مادر و شیرخوار باشد.

معرفی چند مدل از بالش های شیردهی نوزاد

بالش های شیردهی در انواع سبک و طرح‌های مختلف تولید می‌شوند.

انواع بالش شیردهی نوزاد بالش o شکل
بالش شیردهی O شکل

بالش شیردهی O شکل: بالشی شبیه به شکل O انگلیسی است. دور بدن مادر می‌پیچد تا در طول مدت شیردهی سبب راحتی و حمایت شیرخوار و مادر شود. این مدل بالش، مناسب شیردهی هم‌‌زمان دوقلو‌ها است. البته که برای کمک به مادرانی که دچار عوارض زایمان سزارین شده‌اند نیز بهترین انتخاب است.

بالش مخصوص شیردهی u شکل
بالش شیردهی U شکل

بالش شیردهی شکلU و C: این مدل بالش شیردهی نوزاد، اطراف بدن مادر را پوشش می‌دهند و متناسب با آرگونومی بدن مادر طراحی شده‌اند. بالش شیردهی به شکل C در جلوی شکم مادر قرار می‌گیرد و U دور کمر مادر می‌چرخد. این بالش‌ها برای تمرین نشستن کودک نیز بسیار کارآمد هستند و بهترین انتخاب برای مادرانی هستند که برای اولین بار شیردهی را تجربه می‌کنند. استفاده از بالش C شکل در گهواره، سبب کاهش فشار بر روی بازو‌های فرزند دلبندتان هنگام خواب می‌شود.

بالش شیردهی هلو‌بیبی
بالش شیردهی Hello Baby

بالش شیردهی Hello Baby: بالش شیردهی هلو‌بیبی از چند لایه تشکیل شده است که می‌توانید در چندین حالت آن را تنظیم کنید. با تغییر ارتفاع و شیب بالش موقعیت مناسب برای شیردهی را فراهم کنید.

9 دلیل برای اینکه بالش شیردهی بخرید

دلایل خرید بالش مخصوص برای شیردهی نوزاد
 1. حمایت از بازو کمر و کتف مادر در هنگام شیر دادن
 2. کمک به مادرانی که محدودیت حرکتی و جسمی دارند.
 3. کاربردی و مفید برای کودک در حال رشد. (کمک به غلتیدن، بهتر و راحت خوابیدن و نشستن پس از 4 ماهگی)
 4. مفید در تغذیه با شیشه‌شیر: تغذیه با شیشه‌شیر نیز می‌تواند گردن و بازوی مادران را تحت فشار و ناراحتی قرار دهد، چراکه باید برای مدت طولانی کودک را در آغوش یگیرند. برای کاهش عوارض احتمالی می‌توانید از بالش شیردهی کمک بگیرید.
 5. شیردهی هم‌زمان دوقلو‌ها
 6. تجربه شیردهی بدون خستگی. (حمل وزن نوزاد را برای مادر قابل تحمل می‌کند و سبب اتصال راحت نوزاد به سینه مادر می‌شود.)
 7. کمک به تسکین درد‌ها و مشکلات حاملگی
 8. کاهش درد ناشی از زایمان طبیعی و سزارین حین شیردهی
 9. جلوگیری از رفلاکس؛ بسیاری از نوزادان پس از شیردهی دچار رفلاکس می‌شوند. استفاده از بالش برای تغذیه، ممکن است به جلوگیری از برگشت محتویات معده به دهان کمک کند.

طرز استفاده از بالش شیردهی

هدف از طراحی بالش شیردهی نوزاد؛ حمایت از کودک با بلند کردن آن تا سطح سینه مادر است. استفاده صحیح و درست از بالش شیردهی سبب کاهش فشار بر روی ستون فقرات مادر می‌شود و این امکان را به مادر می‌دهد که بدون اینکه به جلو خم شود کودک را به سینه خود نزدیک کند. موقعیت نامناسب می‌تواند منجر به رفلاکس معده و یا ایجاد مشکل در بلع شود.

با توجه به اهمیت زیاد طرز استفاده صحیح از بالش شیردهی برای سلامتی کودک و مادر نکات زیر را رعایت کنید:

قبل از اینکه فرشته کوچک خود را در آغوش بگیرید، بالش را توسط کمربندی که دارد دور کمر خود ببندید و یا روی پا‌های خود قرار دهید.

بر حسب موقعیتی که دارید جای خود را درست کنید. ارتفاع بالش را برای راحتی و پشتیبانی بهینه تنظیم کنید.

سر کودک را روی بالش شیردهی قرار دهید. بدین صورت که کودک به‌راحتی سینه شما را در دهان بگیرد. (در حالت ایده‌آل باید سر کودک در همان ارتفاع نوک سینه مادر باشد.)

هم‌اکنون شرایط برای “لذت‌بخش‌ترین تجربه زندگی یک مادر” یعنی شیر دادن مهیا شده است و می‌توانید شیردهی را شروع کنید.

راهنمای خرید بالش شیردهی

توجه به نکات زیر در خرید بهترین بالش شیردهی و مناسب کمک می‌کند.

 • سهولت در پاکسازی: بالش شیردهی نوزاد باید قابل شست‌و‌شو باشد. روکش داشته باشد تا هنگام کثیف شدن به‌راحتی آن را تعویض کرده و بشویید. البته که بهتر است یک روکش اضافی نیز بخرید.
 • شکل و اندازه: بالش‌های شیردهی در انواع مدل‌های متفاوت طراحی می‌شوند که هر یک مزیت خاصی دارد. کودک شما تنها عامل انتخاب نیست. شما باید اندازه خود را در داشته باشید تا مطمئن شوید بالشی که می‌خرید متناسب با قد و تیپ بدنی شما نیز است. به عنوان مثال نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد. ابعاد و وزن بالش تناسب داشته باشد و در حالت استاندار و طبی طراحی شده باشد.
 • جنس: جنس بالش باید ضد حساسیت؛ تهیه شده از الیاف طبیعی، نرم و لطیف باشد. الیاف داخل آن دارای اندازه مناسب بوده به‌‌صورتی نباشد که خیلی سفت و یا شل باشد.
 • قیمت و برند: از برند‌های معتبر تولید‌‌کننده لوازم کودک با قیمت مناسب و به‌صرفه باشد.

بالش شیردهی را بالاخره بخرم یا نخرم؟

بالش شیردهی

ما در این مقاله مزایای بالش شیردهی را برشمردیم. ولی باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که بعضی از نوزادان، شیردهی به کمک بالش را نمی‌پذرند و ترجیح می‌دهند در آغوش گرفته شوند. درنتیجه شیردهی آن‌ها با بالش شیردهی سخت می‌شود. با این حساب بالش شیردهی مناسب همه‌ی نوزادان نیست.

بالش شیردهی نوزاد بدین منظور طراحی شده است تا راحتی و آسایش بیشتری برای شما فراهم کند. چنانچه هنگام استفاده از آن از ناحیه کمر احساس ناراحتی می‌کنید و فرزند شما نیز آن را نمی‌پذیرد، خرید بالش شیردهی برای شما ضروری نیست.

وقتی نوزاد بزرگ‌تر می‌شود، می‌تواند سر خود را بالا نگهدارد و عملکرد‌های حرکتی را کنترل کند، در این صورت ممکن است با گذشت یک سال، استفاده از بالش برای حمایت از کودک دیگر ضروری نباشد.

این مقاله به‌منظور آگاهی مادران گرامی از بالش شیردهی نگاشته شده است.
آیا شما تا‌به‌حال از این بالش کاربردی استفاده کرده‌اید؟
لطفاً تجربه‌های مفید خود را در استفاده از بالش شیردهی نوزاد با ما و مادران دغدغه‌مند به اشتراک بگذارید.

مطالب پیشنهادی کارترزلند برای والدین:

دیدگاهتان را بنویسید