سوختگی پای نوزاد

سوختگی پای نوزاد یکی از مشکلات دردناکی است که در ماه‌های ابتدایی زندگی کودک رخ می‌دهد و گریه‌های مکرر و شدید نوزاد، به خصوص در هنگام لمس، می‌تواند نشان‌دهنده سوختگی و التهاب در پای او باشد. شما هم ممکن است مانند بسیاری از مادران دیگر به دنبال یک روش ساده و یا کرم سوختگی پای نوزاد باشید تا با استفاده از آن، فرزند خود را آرام کنید، اما آیا همه روش‌ها و کرم‌های موجود در بازار، برای پوست حساس و ظریف نوزاد شما مناسب هستند؟

 با توجه به حساسیت بالا و لطافت پوست نوزادان در سال‌های اول زندگی، باید بسیار مراقب باشید و در انتخاب روش درمان بسیار دقیق عمل کنید. بنابراین، اگر فرزند شما زیر دو سال است، همیشه به علائم سوختگی پای او توجه کنید و مراقب عوارض آن باشید. در این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم پس همراه کارترزلند باشید.

فهرست:

6 دلیل برای سوختگی پای نوزاد

سوختگی پای نوزاد

سوختگی پای نوزاد که معمولاً در ناحیه‌ای از پوست که با پوشک تماس دارد رخ می‌دهد، یکی از مشکلات متداول در دوران نوزادی است. این مشکل می‌تواند ناشی از حساسیت زیاد پوست نوزاد به پوشک باشد.

علائم سوختگی پای نوزاد شامل قرمزی و تحریک پوست است. اگر این مشکل درمان نشود، می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های عفونی و قارچی پوست در نوزاد شود. در برخی موارد، سوختگی پای نوزاد می‌تواند به علت عوارض جانبی داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها ایجاد شود.

دلایل اصلی در سوختگی لای پای نوزاد معمولاً شامل موارد زیر می‌باشد:  

1- حساسیت پوست نوزاد 

پوست نوزادان بسیار حساس است و ممکن است به مواد مختلفی که در پوشک‌ها یا محصولات پاک‌کننده استفاده می‌شود، واکنش نشان دهد. بنابراین باید در انتخاب شوینده‌ها و نوع لباس و پوشک نوزاد دقت بسیاری شود. حتی زمانی که کودک را پوشک نکرده و شورت یا شلوار می‌پوشانید، جنس آنها ممکن است حساسیت‌زا باشد، از این رو به جنس لباس‌ بچه به خصوص لباس نوزادی توجه ویژه کنید.

2- تعویض دیر هنگام پوشک

اگر پوشک نوزاد برای مدت طولانی تعویض نشود، ممکن است باعث سوختگی پای نوزاد شود. این مورد اصلی‌ترین عامل در سوختگی پای نوزادان است که گاهی اوقات به آن ادرار سوختگی پای نوزاد هم می‌گویند، چرا که قسمتی از پوست که در پوشک قرار دارد بر اثر ادرار نوزاد، دچار التهاب و خارش می‌شود. این حالت معمولاً با ظهور جوش‌های کوچک و قرمز در اطراف و زیر ناحیه تناسلی نوزاد همراه است.

این نوع از حساسیت پوستی در بین نوزادان بسیار متداول است. نوزادانی که دچار این عارضه می‌شوند معمولاً در زمان تعویض پوشک، بغل کردن و یا تمیز کردن، احساس ناراحتی می‌کنند و این موضوع را با گریه و سر و صدا نشان می‌دهند. در موارد شدید، سوختگی پای نوزاد ممکن است به جوش‌های بزرگ، تاول‌ها و یا زخم‌ها تبدیل شود.

گاهی حتی حوله یا پارچه‌ای که برای خشک کردن نوزاد استفاده می‌شود و یا تشک تعویض پوشک ممکن است آلوده بوده و باعث ایجاد حساسیت شود. بنابراین باید در خرید و حفظ بهداشت این وسایل بسیار دقت کنید.

3- سوختگی پای نوزاد در اثر اسهال

 سوختگی پای نوزاد در اثر اسهال یک مشکل شایع است که می‌تواند ناشی از تماس مداوم پوست با مدفوع اسهالی باشد. باکتری‌های موجود در مدفوع می‌توانند باعث تجزیه اوره و در نتیجه ایجاد PH قلیایی شوند که باعث تحریک پوست می‌شود.

این تحریک می‌تواند منجر به قرمزی، خارش و در نهایت سوختگی پوست شود. نشانه‌های سوختگی پای نوزاد در اثر اسهال شامل قرمزی و حساسیت پوست، خشکی یا مرطوب بودن پوست و ظهور جوش بر روی پوست است. برای جلوگیری از سوختگی لای پای نوزاد در اثر اسهال، مهم است که پوشک نوزاد به محض اینکه مدفوع کرد، فوراً تعویض شود تا پوست نوزاد همیشه خشک و تمیز بماند. همچنین، استفاده از صابون‌های مخصوص کودک بدون عطر و بو می‌تواند به بهبود وضعیت کمک کند.

4- آب و هوای گرم و مرطوب

در شرایط آب و هوای گرم و مرطوب، احتمال بروز سوختگی پای نوزاد بیشتر می‌شود. دلیل این موضوع این است که در این شرایط، پوشک نوزاد می‌تواند بسیار گرم و مرطوب شود. این محیط گرم و مرطوب می‌تواند محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها باشد.

علاوه بر این، افزایش عرق بر اثر گرما و رطوبت می‌توانند باعث تحریک پوست نوزاد شود. چون رطوبت در این نواحی تبخیر نمی‌شود و همچنین کاملاً شسته و خشک نمی‌گردند، میکروب‌های مختلف نیز در این محل‌ها تکثیر می‌یابند و عفونت نیز اضافه می‌شود. بنابراین، برای جلوگیری از سوختگی پای نوزاد در شرایط گرم و مرطوب، مهم است که پوشک نوزاد را به طور منظم تعویض کنید و از پوشک‌های با کیفیت و با الیاف طبیعی استفاده کنید.

5- مصرف داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها

داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند حساسیت پوست نوزادان را تحت تأثیر قرار دهند و باعث بروز سوختگی در پای نوزاد شوند. این داروها ممکن است باعث تغییر در ترکیبات مدفوع کودک شوند که این خود باعث تحریک پوست نوزاد می‌شود.

اگر سوختگی پای نوزاد به دلیل مصرف داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها ادامه پیدا کرد یا شدیدتر شد، توصیه می‌شود که با یک پزشک متخصص مشورت کنید.(+)

6- دندان درآوردن 

زمانی که نوزادان دندان درمی‌آورند -که معمولاً در سن ۴ تا ۸ ماهگی رخ می‌دهد- ممکن است نشانه‌هایی از سوختگی پا را نشان دهند. این موضوع می‌تواند همراه با علائم دیگری مانند تورم لثه، بدخلقی و گاهی اوقات تب باشد. در این دوره، تغییراتی در سیستم گوارش نوزاد ممکن است رخ دهد که منجر به اسهال و مدفوع آبکی می‌شود. این تغییرات می‌توانند باعث سوختگی پای نوزاد شوند.

علائم سوختگی در پای نوزاد

سوختگی پای نوزاد

علائم سوختگی پای نوزاد شامل موارد زیر است:

 • قرمزی و حساسیت پوست: این علامت اولیه سوختگی پای نوزاد است.
 • خشکی پوست در ناحیه سوخته: پوست در ناحیه سوختگی ممکن است خشک و ترک برداشته باشد.
 • ظهور جوش‌های کوچک: در موارد شدید، ممکن است جوش‌های کوچک در ناحیه سوختگی ظاهر شوند.
 • ناراحتی و بی‌خوابی: نوزاد ممکن است ناراحت و بی‌خواب شود.
 • ظهور لکه‌های قرمز رنگ: لکه‌های قرمز رنگ ممکن است در ناحیه سوختگی ظاهر شوند.
 • تورم و التهاب در ناحیه زیر پوشک: در موارد شدید، ممکن است ناحیه زیر پوشک تورم کند و التهاب پیدا کند.

پیشگیری از سوختگی پای نوزاد

برای درمان و پیشگیری از سوختگی پای نوزاد، حتماً به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • تعویض سریع پوشک: هرگاه کودک ادرار یا مدفوع کرد، بلافاصله پوشک را تعویض کنید تا پوست نوزاد همیشه در حالت خشک و تمیز باقی بماند.
 • استفاده از پوشک مناسب: استفاده از پوشک‌های با کیفیت بالا و الیاف طبیعی می‌تواند به جلوگیری از سوختگی پای نوزاد کمک کند.
 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست: استفاده از کرم‌ها، روغن‌ها و لوسیون‌های مختلف می‌تواند به نرم کردن و تقویت پوست کودک کمک کند.
 • شست‌و‌شوی منظم: شستشوی منظم نواحی آسیب‌دیده و خشک و تمیز نگه داشتن آن‌ بسیار مهم است.

برای درمان و پیشگیری از سوختگی پای نوزاد، همیشه باید سلامت کودک را در اولویت قرار داد. با استفاده از روش‌های متنوعی می‌توانیم از این مشکل جلوگیری کنیم یا به درمان سریع‌تری دست یابیم. با استفاده از این روش‌ها از درمان خانگی گرفته تا طب سنتی، همچنین با کمک پزشکان متخصص کودک، می‌توانیم به کودک خود کمک کنیم.(+)

روش‌های درمان سوختگی پای نوزاد 

 1. کرم سوختگی پای نوزاد: کرم‌هایی که برای سوختگی پای نوزاد طراحی شده‌اند، می‌توانند به تسکین سریع و درمان سوختگی کمک کنند.
 2. نظافت و تمیزی کودک: شستشوی منظم نواحی آسیب‌دیده و حفظ خشکی و تمیزی پوست بسیار حیاتی است.
 3. استفاده از روغن نارگیل یا روغن زیتون: مالیدن یک لایه نازک از روغن نارگیل یا روغن زیتون بر روی ناحیه آسیب‌دیده می‌تواند به تسکین سوختگی کمک کند.
 4. استفاده از ترکیب آب و سرکه سیب: این ترکیب می‌تواند به تسکین سوختگی پای نوزاد کمک کند.
 5. مالیدن ماست بر روی محل سوختگی: ماست به عنوان یک درمان خانگی معروف برای سوختگی پای نوزاد است.
 6. استفاده از ژل آلوئه‌ورا: ژل آلوئه‌ورا به عنوان یک درمان طبیعی برای سوختگی پای نوزاد می‌تواند مفید باشد.
 7. روغن درخت چای: این روغن به دلیل داشتن خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی می‌تواند در تسکین سوختگی پای نوزاد کمک کند.
 8. ماساژ با وازلین: وازلین می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند و به تسکین سوختگی پای نوزاد کمک کند.
 9. استفاده از شی باتر: شی باتر یک ماده طبیعی است که می‌تواند به تسکین سوختگی پای نوزاد کمک کند.
 10. استفاده از چند قطره شیر مادر: شیر مادر خواص ضد باکتریایی دارد و می‌تواند موجب تسکین سوختگی پای نوزاد شود.
 11. عسل طبیعی: عسل به دلیل خواص ضدعفونی‌کننده‌اش، اگر روی ناحیه سوخته استفاده شود، می‌تواند از تجمع باکتری‌ها و قارچ‌ها در آن منطقه جلوگیری کند و به تسریع فرآیند بهبودی کمک کند. توجه کنید که حتماً از عسل طبیعی استفاده کنید.

این راه‌ها می‌توانند به تسکین و درمان سریع سوختگی لای پای نوزاد کمک کنند. با این حال، در صورتی که مشکل ادامه پیدا کرد یا شدیدتر شد، توصیه می‌شود که حتماً به پزشک متخصص کودک مراجعه کنید.

ویژگی‌های مهم کرم سوختگی پای نوزاد

کرم مناسب یوختگی پای نوزاد

با توجه به استفاده گسترده از کرم و پمادهای سوختگی برای نوزادان، لازم است ویژگی‌های یک کرم خوب را بدانید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. 

یک کرم مناسب برای سوختگی پای نوزاد باید دارای خصوصیات زیر باشد:

 • قابل استفاده از هنگام تولد: کرم باید از زمان تولد نوزاد قابل استفاده باشد.
 • جلوگیری از حساسیت و سوختگی: کرم باید بتواند از حساسیت و سوختگی پوست نوزاد پیشگیری کند.
 • بازسازی پوست: کرم باید بتواند پوست آسیب‌دیده نوزاد را بازسازی کند.
 • ایجاد یک لایه محافظ: کرم باید بتواند یک لایه محافظ روی پوست نوزاد ایجاد کند تا از آن در برابر التهاب، سوزش و ضایعات پوستی محافظت کند.
 • بدون مواد شیمیایی زیان‌آور: کرم نباید حاوی مواد شیمیایی زیان‌آوری مانند پارابن یا الکل باشد.
 • دارای ویتامین‌ها: کرم باید حاوی ویتامین‌های مفیدی مانند ویتامین E و F باشد.

این خصوصیات می‌توانند به شما کمک کنند با مطالعه بروشور محصولات موجود در داروخانه‌ها، یک کرم مناسب برای سوختگی پای نوزاد خود انتخاب کنید.

کارهایی که هنگام سوختگی پای نوزاد نباید انجام دهید!

وقتی با سوختگی پای نوزاد مواجه می‌شوید، برخی از کارها وجود دارند که باید از انجام آن‌ها خودداری کنید:

 • استفاده از صابون یا مواد شوینده: برای شستشوی پای نوزاد، نباید از صابون یا محصولات شوینده قلیایی استفاده کنید.
 • استفاده از یخ، کره، لوسیون یا روغن‌نباتی: برای کاهش سوزش، نباید از یخ، کره، لوسیون یا روغن‌نباتی استفاده کنید.
 • خوددرمانی: برای جلوگیری از بدتر شدن سوختگی یا عدم بروز عفونت، نباید از کره، گریس یا هر نوع خوددرمانی دیگر استفاده کنید.
 • استفاده از پمادهای آنتی‌بیوتیک بدون مشورت با پزشک: هرگونه اقدام پزشکی، از جمله استفاده از پمادهای آنتی‌بیوتیک، باید حتماً تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

این اقدامات می‌توانند به جلوگیری از بروز عفونت و بدتر شدن سوختگی، کمک کنند.

و در پایان…

با توجه به اینکه سوختگی پای نوزاد یکی از مشکلات رایج در دوران نوزادی است، داشتن اطلاعات و دانش کافی در این زمینه برای همه والدین واجب است. سوختگی پای نوزاد می‌تواند باعث ناراحتی و بی‌قراری و همچنین موجب بروز عفونت‌های پوستی شود. بنابراین، بسیار مهم است که به علائم و نشانه‌های سوختگی پای نوزادان توجه کنید و در صورت لزوم، به پزشک مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. بنابراین، اقدامات پیشگیرانه مانند تعویض منظم پوشک، استفاده از پوشک‌های با کیفیت با الیاف طبیعی، خشک و تمیز نگه‌داشتن پوست نوزاد و خرید لباس و لوازم بهداشتی باکیفیت از جای معتبر، به حفظ سلامتی کودک شما کمک می‌کند.

برای خرید لباس‌های باکیفیت برند کارترز که به صورت تخصصی برای پوست حساس نوزادان تولید شده‌اند، از شما دعوت می‌کنیم از فروشگاه آنلاین کارترزلند دیدن فرمایید.

مطالب بیشتر برای والدین:

دیدگاهتان را بنویسید