آرام کردن گریه نوزاد

گریه نوزاد یک راه ارتباطی میان نوزاد و والدین است. صدای گریه نوزاد همه والدین را نگران می‌کند، شما باید برای آرام کردن گریه نوزادتان ابتدا دلیل گریه کردن او را بیابید و سپس به دنبال راه‌حل باشید.

با ما همراه باشید تا روانشناسی گریه نوزاد را یاد بگیرید و با آموزش صدای گریه نوزاد بتوانید ارتباط نزدیکی با نوزاد دلبندتان بسازید.

فهرست مطالب:

پرتکرارترین دلایل گریه نوزادان و راهکارهایی برای آرام کردن صدای گریه نوزاد

تفاوت گریه نوزاد سندروم داون با کودکان دیگر
چرا نوزاد هنگام تولد گریه میکند ؟
ضرر گریه نوزاد در مدت زمان طولانی و دلیل گرفتگی صدای گریه نوزاد

پرتکرارترین دلایل گریه نوزادان و راهکارهایی برای آرام کردن صدای گریه نوزاد

دردهای شکمی و یبوست نوزاد یکی از علل گریه نوزاد

دردهای شکمی یکی از دلایل گریه نوزاد

در صورتی که نوزادتان هنگام گریه کردن پاهایش را به هم می‌مالد و به خود می‌پیچید ممکن است گریه به دلیل گاز معده باشد. طبق روانشناسی گریه نوزاد، نوزادان در این مورد صدای ایر (eairh) در گریه‌شان شنیده می‌شود.

راهکارها:

  • او را به سمت چپ یا روی شکم بخوابانید.
  • زیر نظر پزشک از قطره‌های ضد‌نفخ استفاده کنید.
  • در خلاف جهت عقربه‌های ساعت شکم نوزادتان را ماساژ دهید.

در صورت گریه‌های بلند و سرخ شدن صورت ممکن است نوزادتان کولیک داشته باشد.

احساس گرسنگی؛ بیشترین احتمال برای گریه بچه نوزاد

معده نوزادان کوچک است و در نتیجه احساس گرسنگی در بازه‌های زمانی کوتاه به سراغ آن‌ها می‌رود. صدای گریه نوزاد گرسنه نسبتاً کم‌صدا است و به صورت پشت سر هم در میان صدای گریه کلمه نه (neh) شنیده می‌شود. در این حالت نوزادان دستانشان را به سمت دهانشان می‌برند.

گریه نوزاد به دلیل نیاز به آروغ زدن بعد از غذا

با مکیدن شیر، مقداری هوا وارد بدن نوزادتان می‌شود که اگر با آروغ زدن بعد از غذا برطرف نشود باعث آزار نوزادتان می‌شود. در بررسی‌های روانشناسی در این شرایط گریه نوزاد صدای اِه (eh) را به همراه دارد. برای برطرف کردن آروغ نوزادتان به آرامی به پشت او ضربه بزنید.

شیشه‌شیر غیراستاندارد می‌تواند به فرایند مکش هوا سرعت ببخشد. از طریق لینک زیر می‌توانید شیشه‌شیرهای مناسب و استاندارد را با قیمت‌های مناسب تهیه کنید.

شیشه‌شیر مناسب راه‌حلی برای گریه نوزاد

[بیشتر بخوانید: نکات لازم برای خرید شیشه شیر مناسب]

خستگی و نیاز به خوابیدن دلیلی برای گریه نوزاد

در این مورد نشانه‌ها معمولاً واضح‌تر هستند. سرخی اطراف چشمان نوزادتان، خمیازه کشیدن، مالیدن دست‌ها به چشم‌ها، گریه‌هایی که کم‌کم شدتش بالا می‌رود و همراه با صدای اوه (owh) است، همگی نشانه‌هایی برای نیاز به خواباندن نوزادتان است.

  • نوزادتان را به آرامی تکان بدهید و برای او یک آواز ملایم و لالایی پخش کنید.
  • یک پارچه یا پتوی نازک به دور نوزادتان بپیچید، در این حالت به او احساس امنیت دست خواهد داد.

حواستان باشد پارچه‌ای که به دور کودکتان می‌پیچید کیفیت مناسبی داشته باشد که باعث آلرژی‌های پوستی نشود.

پتو نوزادی مناسب

احساس گرما و سرما و در نتیجه ناراحتی و گریه نوزاد

اگر در میان صدای گریه بچه نوزاد کلمه هه (heh) را شنیدید دمای شکم و گردن نوزادتان را بررسی کنید. اگر احساس کردید بدن نوزادتان گرم است تعداد لباس‌های او را کم کنید. اگر دمای بدن کودکتان پایین بود لایه‌ای دیگر به لباس‌هایش اضافه کنید، سعی کنید در اکثر مواقع از یک جفت جوراب نازک برای نوزادتان استفاده کنید.

جوراب مناسب نوزاد

یکی دیگر از دلایل احساس نارحتی نوزادتان پوشک کثیف است. همچنین ممکن است در حین تعویض پوشک، نوزادتان احساس سرما کند، در این صورت سعی کنید به کمک یک اسباب‎‌بازی حواس او را پرت کنید.

اسباب‌بازی مناسب نوزادان

گریه نوزاد به دلیل احساس مریضی و دندان‌درد

صدای گریه‌های ضعیف، آب‌ریزش بینی، تب و… مواردی است که باید فرزندان را نزد یک پزشک ببرید زیرا ممکن است مریض شده باشد.

البته گاهی وقت‌ها دلیل احساس درد نوزادتان دندان‌ درآوردن او است. در هنگام دندان درآوردن معمولاً آب‌دهان نوزادان بیشتر از حد معمول است. مکیدن پستانک می‌تواند به تسکین درد دندان او کمک کند. همچنین می‌توانید از دندان‌گیرها و لثه‌گیرها استفاده کنید.

پستانک برای تسکین درد دندان و گریه نوزاد
دندان گیر برای گریه نوزاد به دلیل درد دندان

گریه نوزاد به دلیل نیاز به توجه و محبت

نوزاد شما بیشتر از هر چیزی به محبت و توجه نیاز دارد. او از بوییدن شما و شنیدن صدای قلبتان لذت می‌برد و متوجه احساسات درونی شما می‌شود پس سلامتی جسمی و روحی شما هم یکی از مواردی است که حتماً باید به آن توجه کنید.

به خودتان اهمیت بدهید و تغذیه مناسبی داشته باشید. گاهی نوزاد خود را همراه با یک کالسکه به پیاده‌روی مادر و فرزندی دعوت کنید و از آن لذت ببرید.

کالسکه با کیفیت برای نوزادتان

اگر تمایل دارید که با شناخت گریه نوزادتان ارتباط بهتری با او داشته باشید، ویدئوی زیر را با دقت ببینید. در این ویدئو انواع گریه‌ها معرفی شده که به کمک آن‌ها می‌توانید نوزادتان را بشناسید. در انتها نیز به زبان بدن نوزادان پرداخته شده است.

تفاوت گریه نوزاد سندروم داون با کودکان دیگر

در گریه نوزاد سندروم داون صدای گریه کردن به نسبت کودکان دیگر کمتر است اما در مقابل ناله‌‌کردن بیشتری در این نوزادان دیده می‌شود. معمولاً نوزادان سندروم داون کودکان به نسبت آرام‌تری هستند.

چرا نوزاد هنگام تولد گریه میکند؟

دلیل گریه نوزاد هنگام تولد، سالم بودن سیستم تنفسی و گوارشی نوزاد است. با اولین گریه نوزاد که تنها گریه‌ی لذت‌بخش برای والدین است، ریه‌های نوزاد فعال می‌شود و به نحوی راه نفس کشیدن او باز خواهد شد.

ضرر گریه نوزاد در مدت زمان طولانی و دلیل گرفتگی صدای گریه نوزاد

بسیاری از والدین به اشتباه صدای گریه نوزادشان را نادیده می‌گیرند که باعث تأثیراتی بر مغز نوزاد می‌شود و در سال‌های بعدی رفتارهای خشونت‌آمیز او زیاد می‌شود و اکثر این کودکان مهارت‌های اجتماعی و هوشی سالمی ندارند.

نوزادانی که دوره‌های گریه طولانی‌تری دارند، 10 برابر بیشتر احتمال مبتلا به بیش‌فعالی را دارند.

گرفتگی صدای نوزاد هنگام گریه

دلیل گرفتگی صدای نوزاد هنگام گریه می‌تواند موارد زیر باشد که لازم است برای هر یک تدابیری بیاندیشید.

  • گریه‌های طولانی مدت
  • در معرض دود و هوای آلوده بودن
  • سرما‌خوردگی

جمع‌بندی

نوزادان بسیار موجودات ظریفی هستند و کوچک‌ترین مسائل هم می‌تواند باعث آزارشان شود. راحتی و کیفیت لباسی که برای نوزادتان تهیه می‌کنید و نوع پارچه‌ای که در آن استفاده شده است از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای خرید لباس‌هایی با کیفیت بالا و قیمت مناسب، فروشگاه کارترزلند را به شما پیشنهاد می‌دهیم. ارسال سریع، ضمانت بهترین قیمت و تضمین اصل بودن کالا، سه اصل اولیه این فروشگاه است.

همه کودکان با یکدیگر متفاوت هستند، برای اینکه کودک خود را به خوبی بشناسید لازم است که تجربیاتی را کسب کنید، پس نگران نباشید!
اگر سوالی دارید آن را در قسمت نظرات بنویسید. از شنیدن تجربیات گران‌بهای شما نیز خوشحال می‌شویم.

مطالب پیشنهادی برای والدین:

خواندیم که احساس سرما و گرما در بسیاری از اوقات باعث ناراحتی و بی‌قراری نوزادان می‌شود. با مطالعه مطالب زیر انتخاب‌های بهتری برای لباس نوزادتان خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید